2006. július 3-7. Fertő-Hanság NP

Képtár

Résztvevők

7.e Bodrog Diana, Czimmerman Stella, Groholy Zsófia, Lassu Zsanett, Svidrán Ágnes, Szép Franciska
9.d Horváth Katalin, Merkei Viktória
10.a Fonai Andrea, Gombor Tamás, Gyánó Marcell, Héger Péter, Huszár Enikő, Igaz Orsolya, Kiss Bernadett, Koch Márton, Kravinszkaja Szonja, Nagy Gabriella, Schäffer Dávid, Tukszár Tamás, Veres Bálint, Kovács Gergely
10.b Haál Barna
11.a Kiss Dániel
11.d Torma Mária
11.e Szabad Klaudia, Vígvári Katalin
12.a Fodor Györgyi
12.d Miklós Dóra
SOTE Miklós Júlia
BCE Miklós Gábor
Szervező Dr. Miklós Endréné tanárnő
Buszvezető Pap Géza bá'

Leírás

1. nap

7:00-kor indultunk a TMG elől Pap Géza bácsival. Az idő hasonlított a tavalyi táborhoz, de reménykedtünk, hogy csak kisüt majd a nap. Marcaliban felszedtünk pár odavalósi útitársat, így a teljes létszámmal álltunk meg Keszthely után pihenni. Innen egyenesen Sopron volt a cél. Közben a buszban szerveződtek a csapatok a focimeccsekre és a különböző vetélkedőkre. Sopronban sétáltunk a belváros zegzugos utcáin, és megnéztük az Erdészeti Múzeumot.

Itt különleges fafajtákat, termelési műveleteket láthattunk. Majd szabadprogram következett. A társaság nagy része felment a Tűztoronyba, majd sétálgatott a hangulatos városban. A város elhagyása után már a Fertő-Hanság NP területén láthattuk a környezet szépségét. A szállás elfoglalása előtt még megnéztük a NP igazgatóságának épületét: a Kócsagvárat. Ez felülről egy kócsagot ábrázol – csak a fejét. Itt Goda mondott néhány szót a Fertőről és a Hanságról. Majd Fertőújlakon elfoglaltuk a szállásunkat. Ez a NP egyik kutatóháza, melyet nemrég újítottak fel. A vacsora után már csak a szokásos beavatás következett. A két negyedikes: Fodor Györgyi és Miklós Dóri csinálták. Az újoncoknak kövekből kellett kirakniuk a Fertő-tó körvonalait, és népdalokat kellett előadniuk. A beavatás az idén is jól sikerült.

Avatószöveg

Én… testvéreim előtt fogadom, hogy belépve a törzsbe, elismerem a természet szellemeinek uralmát. Mint a biológustábor szakavatatlan újonca fogadom, hogy a tábori pontversenyen új negatív rekordot állítok tel .A kimerítő és fáradságos munkával összegyűjtött kullancsokat felajánlom a tábor tagjainak, hogy ezzel ők szerezzenek pontot. Fogadom, hogy a felsőbb évesek szellemi fölényét tiszteletben tartom. Őket testi épségem kockáztatásával is megvédem a veszélytől. A kenutúra alkalmával nem zavarom meg a Tó nyugalmát indokolatlan vízbeborulásaimmal, a víz felszíne alatti huzamosabb tartózkodásommal, még ha ez számomra egyszeri és megismételhetetlen élmény volna. A nádasok szépségét nem csúfítom el saját gyarló testemmel. A mosogatásokra mindig önként jelenkezem. Az út szélén szedett növényekből készült teákból többször is kérek. A népdalest alkalmával a már hónapokkal előtte betanult dalokat felajánlom a felsőbb éveseknek, ha ők nem tudnak újat mondani. A törzs itt-tartózkodása idején végig azért küzdök, legyen akár kezemben biciklikormány, evezőlapát, fakanál vagy egy ismeretlen állatfaj, hogy méltó legyek a Homo Biologikus Subspecies Fertő- Hansagus névre

A drávai alapján írta: Torma Mária 11.d, Miklós Dóra 12.d

Az este folyamán még Miklós Julcsi szabadtéri játékait játszottuk. Volt „harci puszi”, királyfi, királylány, sárkányjáték, bogozódás… A szúnyogok sokasodtak, így be kellett húzódnunk. Szonja activity-je következett, miközben Vígvári Kati és Szabad Klaudia hársfateát főzött nekünk. Ezek után mindenki elment lefeküdni.

2. nap

A reggelinél új dolgot vezettünk be. A tanárnő három díjat osztott ki. Ezek egy napig voltak az aktuális szobánál.

A Hany Istók-díj: mely a legrendetlenebb szobának járt. A borítékban egy madzag volt, mely a „szultán után szabadon…”.

Járt még a „propelleres hernyó-” és a „vándorbéka-díj” is. Ezeket a rendesek kapták.

Az aznapi túra busszal volt. A Hanság területét jártuk be Goda István úrral. Első megállónk a Bújtató volt. Itt a Kis-Répce találkozását figyelhettük meg a Nagy-Répcével. A Réce alatt „bújt” át a Kis-Répce. Aztán megnéztük az Öntésmajorban található Hanság Múzeumot. Itt csapatmunkában megismerkedtünk a Hanság kialakulásával, az itt élő népek életével és az élővilággal. Majd megnéztük az Eszterházy Madárvártát. Itt egy kicsit nagy volt a bögölypopuláció. Aztán elmentünk a Rábca (v. Répce? valamelyik folyóhoz), és az ott visszaállított lápos terület élővilágát szemléltük távcsővel. Láttunk: fehér tündérrózsát, vízitököt, tündérfátyolt, hínáros békaszőlőt, vidrakeserűfüvet, békalencsét, virágkákát, üstökös récét, kárókatonát, vörösgémet, szürkegémet, nyári ludat, bütykös hattyút, és a busz előtt még egy vidra is átfutott. A pontversenyt is felélesztettük, úgyhogy gyűltek a pontok. Még elmentünk Lébénybe, ahol megnéztük az 1206-ban épült román stílusú templomot. Ott egy helyi nénitől részletes beszámolót kaptunk a templom építéséről és sorsáról. Voltak, akik felmentek a tornyokba, mások hallhatták Miklós Dórit és Huszár Enikőt játszani a templom orgonáján. Ezek után mentünk haza vacsorázni. Este még vetélkedtünk a kémia területén Miklós Dóri szervezésében, miközben citromfű teát ittunk. A verseny után voltak, akik megnézték az olasz-német vb-elődöntőt. Az olaszok 2:0-ra nyertek. Voltak, akik sétáltak, és a nyári ludak esti vonulását figyelték. Majd mindenki lefeküdt, mert másnap nagyon komoly túra következett. (Itt vége szakad a tudósításnak.)